Chodský pes

 

Jaký je vlastně choďáček?

Literatura říká, že chodský pes je středně velký pes ovčáckého typu. Jeho povaha je přátelská, miluje děti i jiná zvířata. Choďák není agresivní a nemívá touhu vést smečku. Je proto vhodný i pro starší děti, které ho zvládnou s trochou snahy úplně samy. Je velmi učenlivý a vnímavý, musí se proto na něj s klidem a láskou. Stejně jako u ostatních však platí, že důslednost je základní prvek a na to si musíme dávat pozor. Co platí jednou, platí vždycky.

Co k tomu přidávám já? :-) Choďáček není žádný valach a kdo má rád pohodlí u televize, měl by si koupi tohoto plemene pořádně rozmyslet. Pokud svého pejska dostatečně nezaměstnáváte, může mít sklony k ničení věcí, štěkání a jiným nepravostem. Ideální jsou například agility, frisbee či jiné psí sporty. Nepohrdne však ani obyčejnou turistikou, cykloturistikou, ... Naopak, bude vděčný za jakýkoliv pohyb či akci s vámi.

Tento pes není stvořený do kotce a na hlídání. Potřebuje být uprostřed dění své smečky a jedině tam je spokojený. Je to hrozný mazel a má rád všechny ostatní lidi, především děti. Vše ale jen do té doby, než zjistí, že je on nebo někdo z jeho smečky ohrožován. Potom dokáže zasáhnout se sílou obranáře a servítky si nebere. Rozhodně to není pes, se kterým byste se báli chodit samy v noci, zároveň je to dokonalý parťák, kterého bez nejmenších starostí můžete vypustit mezi smečku dětí a on se bude dokonale bavit a s neskutečnou opatrností nosit balonky znovu a znovu. Neznám lepšího parťáka k dětem!!!

Choďáčka většinou nepřeslechnete (alespoň toho mýho určitě ne) ... když neštěká nadšením, že se něco děje, že se bude sportovat a podobně, brblá si pod vousy případně blaženě pobrblává při drbání. Jeho typické chodské hry jsou taky velmi zvláštní a nezasvěcení mohou trnout hrůzou, že se ti psi chtějí povraždit :-) Většinou u nich provozuje takové zvuky, že kolemjdoucí lidi nechápou. Celkově velmi rád všechno komentuje způsobem svým vlastním a zvuky až prapodivnými. Přesto to neznamená, že by to bylo plemeno uštěkané ... doma ani necekne a v podstatě o něm nevíte až do té doby, než projevíte zájem něco dělat nebo se nezačnete chystat na cvičák či jinou psí akci :-)

Chodský pes je ideální plemeno pro aktivní lidi, kteří chtějí trávit čas se svým psem a brát ho všude s sebou a sdílet s ním život. Je to ideální rodinný pes a je tak neskutečně variabilní a přizpůsobivý momentální situaci, že mě to stále ještě nepřestává udivovat. Je schopný se mnou týden aktivně cvičit na táboře, s nadšením se se mnou vydat na pochod 80 km, i přes zjevnou únavu po nějaké akci je schopný hodiny a hodiny lítat za balónem či diskem a stejně tak je schopný se se mnou týden válet v posteli, když onemocním nebo ležet pod stolem když mám práci a ani neceknout.

Musím také upozornit, že choďáček je tak trochu návykový :-) Pořiďte si ho a zaručuju, že bez něj neuděláte ani krok. Ne, že byste nemohli, ale vy nebude chtít! A pesan se vám odvděčí nejen láskou a spoustou zábavy s ním, ale také vědomím, že pro někoho jste ten nejúžasnější a nejbáječnější člověk.....a za to to stojí, no ne ?

PRO MĚ JE CHOĎÁK PROSTĚ THE BEST PLEMENO NA SVĚTĚ ... MY JSME SE HLEDALI AŽ NAŠLI :-)